Jump to the main content block
國立清華大學校長室
Information Category Menu

EXPERIENCE

  • Tsing Hua Chair Professor
    Department of Power Mechanical Engineering
    National Tsing Hua University,(08/2006-current)
  • Deputy Minister
    National Science Council,(02/2012-12/2013)
  • Dean of College of Engineering
    National Tsing Hua University,(08/2008-02/2012)
  • Dean of Student Affairs
    National Tsing Hua University,(08/2006-07/2008)
  • Dean of General Education
    National Tsing Hua University,(08/2002-07/2005)
  • Special Adviser to President
    National Tsing Hua University,(10/2000-01/2002, 04/1996-01/1998)
  • Visiting Professor
    Department of Mechanical Engineering
    King Fahd University of Petroleum & Minerals, Saudi Arabia,(08/1999-07/2000)
  • DAAD Visiting Fellow
    Institute of Manufacture and Machine Tools
    Berlin Technische Universitat, Germany,(07/1996-08/1996)
  • NSC Visiting Fellow
    Faculty of Engineering
    Toyo University, Japan ,(06/1993-09/1993)
  • Associate Professor
    Department of Power Mechanical Engineering
    National Tsing Hua University,(02/1989-07/2006)
Click Num: